Nosework by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“. Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají ho po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Již dva dny stará, hluchá a slepá štěňata se orientují čichem, když hledají struk s mlékem feny – matky.

Člověk dnes psy využívá při vyhledávání různých specifických pachů, kdy psi v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru. Psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného podezřelé osobě. Pes – záchranář je nepostradatelnou složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že K9 tým – psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Tento sport je poprvé zaznamenán v roce 2009 v USA na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody. Nyní má americká asociace tohoto sportu kolem 5000 registrovaných psů ve 48 státech a kanadských provinciích. V roce 2013 vznikl Nosework klub pod národním kynologickým klubem (UKC) ve Velké Británii. Trénují se a hledají tři základní pachy – esenciální oleje z břízy, anýzu a hřebíčku.

V České republice byly uspořádany v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, kdy se vycházelo z metodiky výcviku pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo lidských ostatků. Na základě zájmu účastníků těchto seminářů byl na podzim 2014 přivezen tento sport do České republiky, byly mu dány pravidla a sestaven zkušební řád pro Nosework v ČR.

 

Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem tady toho psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod – pes. Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít při noseworku výsledky. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit, a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností pro svého týmového parťáka.

V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel – nenašel.

Zdroj a oficiální stránky klubu Nosework www.noseworkcz.net

Jednotlivé směry noseworku jsou:

NW-N (nature): vyhledávání v přírodních terénech
NW-U (urban): prohledávání prostor, v kterých se nachází věci ponechané člověkem (může se jednat o vybavené místnosti, zahrady s ´harampádím´, skládky a skladiště, parkoviště, zříceniny hradů, náměstí, ulice…)

NW-W (water): vyhledávání ve vodě
NW-D (discrimination): rozlišování v řadách předmětů a osob

 
Rozsahy jednotlivých zkoušek

NW-N Z, 1,2,3 

NW-U Z, 1,2,3 

NW-W Z, 1,2,3 

NW-D Z,1,2,3