10x proč si pořídit Tollera

 1. Vysoká inteligence

  Učí se velice rychle a to i nezbednosti, velmi dobře si pamatují věci, které jsou pro ně důležité. Nikdy Vás nepřestanou udivovat. Když se podívají do Vašich očí, víte, že Vás milují (nebo jsou možná hladoví, nebo máte za zády schovaný balónek či vodítko)

 2. Univerzálnost

  Toller je rád všude kde jste Vy, ať jste na výstavě psů, na honu, sledujete televizi atd. Hlavně že je s Vámi.  Mají schopnost změnit se ve zlomku sekundy ze „shnilé brambory“ v náruživého aportéra. Mají rádi nové zážitky a pohodlně se s nimi cestuje.

 3. Zdraví

  Tolleři jsou obecně zdravým plemenem.  Existují genetické testy na většinu známých nemocí u plemene. Komunita chovatelů Tollerů je vcelku malá a většina chovatelů tvrdě spolupracuje na tom, aby odchovávali zdravá štěňata.

 4. Rozjařenost

  Jsou to ti nejlepší zvedači nálady na světě! Tolleři srší nadšením ze života.  Máte-li Tollera, kterému hodíte hračku a který se s obrovským nadšením vrací zpět a vyžaduje další a další házení, musíte prostě sdílet jeho radost ze života.

 5. Sportovní duch

  Tolleři milují práci s lidmi, kteří milují práci s nimi. Budou vašimi nejlepšími přáteli na poli loveckém, v Obedience, v Agility atd.

 6. Přirozený lovec

  Tolleři byli vyšlechtěni pro lov, rodí se s vynikajícím nosem a s instinkty rychle najít a přinést ptactvo. Někteří Tolleři mají přirozený lákací instinkt – tancují na břehu jako liška a lákají vodní ptactvo. Po úspěšném vytrénování můžou být velkým přínosem pro vaší loveckou partu.

 7. Komunikace

  Toller Vám dá vědět, co chce. Mají schopnost dorozumívat se s lidmi mnohými způsoby – očima, řečí těla a vokalizací.

 8. Hlídač

  Mají hlídací schopnosti, jejích štěkání může odradit zloděje. Naštěstí neštěkají, pokud se nic neděje.

 9. Snadná motivovatelnost

  Pamlsky, hračky a taky vše co se hýbe je pro Tollera velkou motivací.

 10. Červená srst

  Perfektní pes pro milovníky červených hlav. Mají přirozeně vodu odpuzující a nádhernou srst, která není náročná na údržbu.

 

 

 

štěně 1

 

 

Peggy O’Connel & Laurie Geyer

přeloženo z originálu

 

 

Štěně 2 (2)

 

 

Nany a štěně

 

 

štěně 4

 

 

 

štěně 3

10x proč si nepořídit Tollera

 1. Zaměstnání

  Tolleři jsou energičtí psi a potřebují velkého množství fyzického a psychického zaměstnání a stimulace. Jestli hledáte psa, kterému stačí hezká večerní vycházka, račte vybírat dál. Znuděný Toller si najde zaměstnání sám a výsledky tohoto počínání nejsou vůbec potěšující. Pokud nemáte čas, abyste strávili s Tollerem alespoň hodinu denně cvičením, plaváním, nebo třeba aportováním, nepořizujte si ho.

 2. Inteligence

  Toller je pes s mozkem „na rozdávání“. Udržet tuto inteligenci na uzdě a zaměstnanou je velkou výzvou. Tolleři potřebují minimálně výcvik základní poslušnosti. Mnoho majitelů Tollerů se věnuje hned několika aktivitám zároveň (lovecký výcvik, Agility, stopování, Obedience, Flyball atd.) aby své psy zaměstnali.

 1. Sensitivita

  Tolleři jsou fyzicky a emocionálně citlivý. Musíte být velice opatrní na to, jak velký tlak v tréninku na psa vyvíjíte.

 1. Řekl jsi ne?

  Když dáte Tollerovi prst, vezme si celou ruku a přijde si pro další. Tolleři jsou příliš chytří na to, aby vedli otevřené boje o nejvyšší postavení. Mnohem raději počkají, až vycítí nedostatek sil a využijí toho. Jestliže nedokážete být důslední (vlídní ale důslední!) v dodržování domácích pravidel, brzy zjistíte, že hlava rodiny je zrzavá a má čtyři nohy. Nemyslí to zle, oni jsou prostě tak oportunističtí a fantasticky mazaní. Jestli nevládnete vy, budou vládnout oni.

 1. Nejsou přáteli s každým

  Většina Tollerů cizího člověka pozdraví, ale obecně mají vyhrazené své nadšení pro svoji rodinu a své speciální přátele.

 1. Nadšení

  Tolleři byli vyšlechtěni k práci, pro kterou mají až neuvěřitelné nadšení a jsou schopni aportovat cokoliv. Tenisový loket není u majitelů Tollerů ničím neobvyklým. Tihle aportovací blázni jsou schopni vylézt na strom pro svůj aport. Možná Vám to teď přijde roztomilé, ale většina lidí po čtyřstém hodu změní názor.

 1. Pískot

  Mnoho Tollerů, ne všichni, vydává pronikavý pískot jako projev vzrušení a nedočkavosti. Nezasvěcenému se může zdát, že pes spolkl píšťalku.  Pokud nejste schopni naučit svého psa tichosti, nebo žijete v místě, kde vás může psí pískot dostat do potíží, nebo prostě nemáte rádi psi kteří hlučí, není toto plemeno pro Vás. Pískot je většinou spíše reakce na vzrušivý podnět, než ustavičné chování, pro někoho to ale může být otravné.

 1. Nejsou to obranáři

  Tolleři jsou obecně ostražití k cizincům, ale jestli chcete psa který Vám poskytne ochranu porozhlédněte se někde jinde. I když jsou to vynikající hlídači a jejich štěkání může být více než dostačující k odrazení zlodějů, nepoloží za Vás život. Zřejmě zloděje nedovede s vrtícím ocasem k vašemu majetku, ale pravděpodobně se taky na zloděje nevrhne.

 1. Hlídejte si kočku

  Mnoho Tollerů doma výborně vychází s kočkami i jinými domácími zvířaty. Mají však silný lovecký pud.  Jestli nechcete, aby byla vaše kočka neustále honěna, není toto pes pro Vás. Honičky budou jen hra – pravděpodobně.

 1. Línání a nepořádek

  Tolleři dvakrát do roka vydatně línají.  Jsou to psi, kteří rádi plavou, valí se apod. Nejsou to psi pro puntičkáře a alergiky.