Všichni zájemci o štěňátko by si měli uvědomit, že koupí se zavazují k péči o pejska po celý jeho život, který může být dlouhý 10-16 let. Rozmyslete se tedy dobře, jestli máte o štěně opravdový zájem, zájem tak velký, že s Vaším novým psem budete trávit chvíle šťastné i smutné po tak dlouhou dobu. Vlastnictví psa obnáší kromě krásných chvilek – jako jsou okamžiky štěněcích her, dlouhých výletů, společné radosti nad úspěchy na cvičišti či vítězství na výstavách a jistoty loajálního přátelství až za hrob – také okamžiky méně radostné: každodenní procházky i v dešti a mrazu, každodenní úklid po psu, péče o jeho srst, příprava krmiva, a tak dále až po smutné období stáří a nutnosti rozloučit se se svým přítelem.

Nekupujete si housku v krámu, nýbrž kamaráda na následujících patnáct i více let. Vzdálenost chovatele od vás, či cena štěněte by mělo být to poslední, co budete řešit. Různí množitelé v prodeji štěňat vidí jen výhodný byznys a lehce vydělané peníze, a už nehledí na kvalitu vrhu. Vy si však chcete domů přivést opravdového představitele vybraného plemene s opravdovou povahou, vzhledem a pokud možno s předpokladem pevného zdraví. Jak se tedy zorientovat v nabídce a vybrat toho pravého chovatele?

SONY DSC
UbS0MDSONApzB3ZZk5OrpIIfYY6N3I1AVYLejX_UUkc,TkLJnINvnrco24q0qlav9aQw91fSWEiAzNgMwf1xa9Q

1.  Předci vašeho budoucího pejska

Dobrý chovatel se vždy snaží chovat jen na kvalitních psech. Nenechá porodit fenu, jen proto, že je exteriérově krásná, když její povaha nestojí za nic, nebo trpí dědičným onemocněním. Výběr krycího psa by měl být stejně přísný. Dokonalý pes po všech stránkách neexistuje, ale není potřeba krýt každou podprůměrnou fenu jen proto, že je papírová. Chcete-li, aby váš pes měl předpoklady stát se skvělým společníkem, je dobré zaměřit se na rodiče vrhu, které vaše předpoklady také splňují. Poznejte co nejvíc příbuzných vašeho budoucího psa, jeďte na výstavy, na psí akce, ptejte se, pátrejte, sledujte.

Geny ovlivní nejen vzhled zvířete, ale také jeho chování. Vždycky existují věci, které můžete změnit nebo ovlivnit ve vnějším prostředí, ale nemůžete změnit způsob, jakým je pes v zásadě geneticky naprogramován k myšlení, jednání nebo reagování. Nevybírejte si psa jen podle vzhledu, sledujte, jak se jeho předci chovají, jak se pohybují, jak štěkají, jak pracují. Toto všechno váš pes z velké části zdědí.

Je nutné si však uvědomit, že příroda a genetika umí být také nevyzpytatelná. I když výběru krycího páru věnujete ten nejdůkladnější průzkum, neznamená to, že se jejich potomci povedou na sto procent.

2. Zaměření linie
a jak hledat

Před pořízením psa si nejdříve dobře rozmyslete, jakou roli má tento pes hrát ve vašem životě. Chcete výstavního šampiona? Psa na agility, flyball, obedienci, lov? Rodinného mazlíčka? Až si zodpovíte tuto otázku, pokračujte v hledání. Sežeňte si doporučení od lidí, co se chovem zabývají a od vlastníků daného plemene.

A hlavně se soustřeďte na dvě základní věci – zdraví a povahu. To je to, co váš život se psem bude ovlivňovat každou minutu vašeho společného času. Čím větší důraz klade chovatel na tato dvě kritéria, tím lépe. Zaměřte se na výsledky zdravotních vyšetření (dědičných nemocí jako jsou třeba PRA-prcd, CEA, na stav pohybového aparátu – HD, ED…) i na jiná onemocnění, kterými pes může trpět (alergie, epilepsie…). Nenechejte se uchlácholit tím, že je matka štěněte na pohled „přece úplně zdravá“, nebo že se dané onemocnění v chovu „téměř nevyskytuje“ – pročtěte si podrobně informace o nemocech, které plemeno postihují, a nezavírejte před nimi oči.

_Q9B6260
_PNT8909

3. Osoba chovatele

I ti nejlepší psi nemusí být zárukou toho, že je chovatel kvalitní. Dobrý chovatel chce své psy dostat k těm nejlepším možným páníčkům. Pokud je pro něj dostatečné to, že zaplatíte požadovanou částku a víc se nestará, poohlédněte se jinde. První věc, která by ho měla zajímat, jste především vy. Bude vám pokládat miliony otázek – kdo jste, co děláte, jaké bude mít pejsek zázemí, jaké máte zkušenosti, jaké máte plány, kolik budete mít na psa času… Samozřejmostí by měla být vaše osobní návštěva u chovatele… Vy tak máte šanci podívat se, jak žijí rodiče vašeho budoucího štěňátka, jak se chovatel ke psům chová, jak se chovají samotní psi v domácím prostředí. Chovatel má naopak šanci poznat vás, což mu též umožněte. Odchovy by pro něj měly být jako děti, a ty také nedáte do péče jen tak někomu.

5. Závěr

Jak už bylo mnohokrát napsáno a řečeno – ani ten nejpečlivější a nejlepší výběr vám nemůže na sto procent zajistit toho nejlepšího a nejzdravějšího psa, protože je to živý tvor a je mnoho faktorů, které mohou selhat. Pečlivý výběr je však tou největší nadějí, že zrovna váš pes bude ten dokonalý. Zapojte rozum a nepodceňte to.

4. Ten správný výběr

Pečlivě jste prostudovali rodokmen štěňat, prostředí, kde jsou nebo budou odchovány, je také v pořádku. Na co se dál soustředit?
Zajímat by vás měl také konkrétní přístup chovatele ke psům – především by měl mít své psy upřímně rád. Ke každému psovi, kterého vlastní, by měl mít laskavý, starostlivý a láskyplný vztah. Z jeho vyprávění poznáte, že mu na psech opravdu záleží. Může o nich mluvit hodiny a hodiny a ochotně vám bude zodpovídat všechny vaše otázky. Využijte toho – ptejte se na detaily, na vše, co vám přijde i nepřijde důležité.

Sledujte, jak se ke psům chová. Chtějte vědět, jak bude probíhat socializace štěňat – první týdny jsou ve štěněčím životě ty nejdůležitější, chtějte vědět, jak je stráví, co všechno poznají, co budou dělat. Štěně zavřené doma bude bojácné a vystrašené ze všeho, co uvidí. Při svém výběru trvejte na tom, že štěňata budou mít řádnou socializaci od nejmladšího věku. Měla by poznat i jiné lidi, než je chovatel, měla by být navyklá na manipulaci, na různá prostředí, na obojek, na cestování autem, měla by se setkávat s jinými (zdravými) psy.

Štěně by vám měl chovatel prodat nejdříve ve věku osmi týdnů, odčervené a minimálně jednou očkované. Samozřejmostí je kupní smlouva, výbavička štěňátka do nového domova a strava na několik dalších dnů (někteří chovatelé štěně navyknou na vámi preferovaný způsob výživy už odmalička). Dostanete také očkovací průkaz (petpas), štěně bude tetované nebo čipované, a ve stanovené lhůtě rovněž obdržíte originál průkazu původu.

Kvalitní chovatel s vámi také zůstane i nadále v kontaktu, poskytne vám cenné rady a umožní vám spojit se s majiteli ostatních sourozenců z vrhu.

nanuk_gang