Toller jakožto retriever se řadí mezi lovecké psy, byl vyšlechtěn pro loveckou práci.
Retrieveři jsou plemena se speciálním zaměřením na práci po výstřelu, zvláště pro aportování. To znamená, že živou zvěř dokáží tolerovat (nelovit) a dohledávají a přináší zvěř mrtvou, nebo zraněnou.
Při práci se u retrieverů vyžaduje obrovská chuť k aportu, paměť k aportu, ovladatelnost, klid a poslušnost. Oproti jiným loveckým plemenům se od nich vyžaduje přinášení v různých podobách a v různých stupních obtížností.
Nejčastěji se majitelé Tollerů loveckému výcviku přiblíží při nácviku na Ověření vlohových vlastností retrieverů (OVVR). Tato „zkouška“ jak její název sám napovídá, není loveckou zkouškou v pravém slova smyslu. Na základě úspěšného absolvování OVVR je možno Tollera uchovnit (samozřejmě po absolvování všech předepsaných náležitostí – výstavy, vyhodnocení HD/ED atd).
Startem pro lovecký výcvik může být taktéž Zkouška vloh retrieverů (ZV). Na těchto zkouškách vloh je již vyžadována práce se zvěří.
Na ZV ani na OVVR se nepřidělují tituly CACT (důležité pro získání šampiona práce ČR), ani nejsou postačující pro uznání retrievera k lovecké upotřebitelnosti.
Pro skládání loveckých zkoušek v ČR je od 1. 1. 2015 platný Soutěžní řád ČMKJ (CACT) pro klubové zkoušky a soutěže retrieverů
Na těchto klubových soutěžích se zadává titul CACT.
Stejně tak je možnost skládat lovecké zkoušky dle řádu ČMMJ pro zkoušky loveckých psů z výkonu.
Na těchto zkouškách je možnost získat po úspěšném absolvování předepsaných zkoušek tzv. „loveckou upotřebitelnost psa“.
Lovecké zkoušky dle Soutěžního řádu retrieverů
Vyššími zkouškami jsou:
- Klubové podzimní zkoušky retrieverů – KPZ CACT Podzimní zkoušky jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře.
- Klubové lesní zkoušky retrieverů – KLZ CACT Lesní zkoušky jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné, tak i dosledu spárkaté zvěře.
- Klubové zkoušky z vodní práce – KZVP CACT Zkoušky z vodní práce jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné vodní zvěře.
-
Klubové zkoušky přinášení retrieverů – KZPR CACT ZPR je zkouška chovu, vlastností a výkonu. Na této soutěži prokazují retrieveři schopnost pro vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře. Může být dvoudenní nebo jednodenní.
- Klubové všestranné zkoušky přinášení retrieverů – KVZPR CACT KVZPR je zkouška, kde retriever musí prokázat všestrannou použitelnost v lovecké praxi. Na této soutěži prokazují retrieveři všestrannou schopnost pro vyhledávání, dohledání usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné jak drobné tak i spárkaté zvěře. KVZPR jsou zkoušky dvoudenní. Psi, kteří úspěšně absolvují KVZPR, mají právo na záznam v plemenné knize a v průkazu původu jako „U“. Dále se mohou kvalifikovat na MSR (Mezinárodní soutěž retrieverů).
- Mezinárodní soutěž retrieverů – MSR MSR je vrcholná mezinárodní soutěž retrieverů v ČR o titul „Všestranný vítěz retrieverů ČR 20..“. Tituly CACT a Res.CACT se zadávají pro všechna zúčastněná plemena, pokud získají I. cenu. MSR se zúčastní maximálně 14 psů z ČR a 6 psů ze zahraničí. Retrieveři z ČR se kvalifikují na základě výsledků z KVZPR, které pořádaly chovatelské kluby v předcházejícím roce. Výběr psů provedou chovatelské kluby. Pokud se nepřihlásí 6 psů ze zahraničí, může být připuštěno více psů z ČR. Soutěží se podle soutěžního řádu pro KVZPR. MSR se pořádá každoročně a pořadateli jsou kluby retrieverů.
- Klubová speciální zkouška retrieverů – KSZR CACT Je speciální soutěží, na které špičkoví jedinci mají možnost předvést zdokonalené dovednosti na náročně upravených disciplinách přinášení drobné zvěře. Zkouška v závislosti na počtu přihlášených psů může být jednodenní nebo dvoudenní.
- Mezinárodní Field Trial retrieverů – MFTR – CACIT, Národní Field Trial – NFTR- CACT. Hodnotí se dle reglementu FCI.