Než se vydáte na svou první výstavu, je dobré si zjistit několik základních informací:

  1. jakou přípravu Toller před výstavu vyžaduje
  2. co se na výstavě posuzuje
  3. jak učit výstavní postoj
  4. jak správně předvést psa v pohybu

ad 1)

Toller nepotřebuje před výstavou zvláštní péči. Jako každý jiný pes by měl být před výstavou vykoupaný a učesaný.

U Tollerů se zároveň stříhají chlupy na uších a tlapkách. Chlupy na uších můžete odstranit pomocí jednostranných nůžek, trimovacích hrabiček či je jednoduše můžete psovi vytrhat (nemusíte se bát, není to pro psa bolestivé). Na tlapkách se vystřihávají chlupy mezi polštářky a prsty.

 ad 2)

Na výstavě posuzuje rozhodčí celkový vzhled psa dle standardu FCI https://toller-klub.cz/standard/. Jakákoliv odchylka se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti (pokud má pes nepovolené bílé znaky – např. za krkem, neměl by být správně posouzen).

Best In Group (“BIG”)

ad 3)

Máme několik variant, jak postavit psa do výstavního postoje.

Volný postoj

 

  • vystavovatel stojí od psa až na délku výstavního vodítka. Pokud se ale nejedná o zkušeného vystavovatele, může být psovi sraženo hodnocení, kvůli základním chybám, kterých se vystavovatelé z nevědomosti velmi často dopouští.
  • Vystavovatel by neměl stát těsně před psem. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Abyste psa zaujali, budete na něj mluvit či mu ukazovat pamlsek/hračku. Pes bude mít na tuto vzdálenost zakloněnou hlavu, těžiště bude na předních packách, a tudíž záda nebudou pevná a rozhodčí si na první pohled všimne přestavěné zádi.
  • Pokud zvolíte tento způsob vystavování, odstupte od psa na větší vzdálenost a pamlsek/hračku držte v takové výši, aby pes hlavu nezakláněl.

 

Řízený postoj

 

  • hned ze začátku je nutné se vyvarovat zásadní chyby, kdy vystavovatel uchopí psa pod břichem a celého tak nadzvedne či ho alespoň pod břichem drží. Za prvé můžete psovi něco udělat se zády. Za druhé pes bude nahrbený nebo díky nadzvednutí bude mít přední packy dopředu a tím pádem i prohnutá záda.
  • výstavní vodítko má pes těsně za ušima
  • zadní nohy by neměly být podseknuté, ale mírně dozadu a od sebe.
  • přední nohy nesmí být do “A” či “V”, ale srovnané do pravého úhlu.
  • přebytečnou část vodítka srolujte do levé ruky a držte za krkem psa.
  • pamlsek je v pravé, mírně natažené ruce cca na úrovni čumáku.

ad 4)

Pohyb

  1. Psi, kteří se rádi předvádí a mají již zkušenosti, mohou běžet na “volném” vodítku. Pes běží mírně před Vámi a předvádí tak svůj energický pohyb. U “čmuchacích” a pomalejších psů není tato varianta vhodná.
  2. vodítko je stejně jako u “řízeného postoje” umístěné za ušima psa, srolované v levé ruce a natažené (tím zabráníte psovi ve čmuchání). Pes běží vedle Vaší levé nohy. Důležité je zvolit správnou rychlost. Tolleři jsou energičtí psi a jejich pohyb by tak měl i vypadat. Pes nesmí samozřejmě skákat, ale měl by předvést plynulý a uvolněný pohyb.

Ani na výstavě nezapomeňte na to, že Toller je velmi společenské plemeno a miluje vše, co může s Vámi podnikat. Proto ho i tady povzbuzujte a chvalte. Časem totiž zjistíte, že odměnou není jenom dobré ohodnocení, ale také pohled na Vašeho psa, který je ve výstavním kruhu uvolněný, svítí mu oči a vrtí si nadšeně ocasem.

Best Of Breed (“BOB”)

Rozdělení tříd

Třída štěňat Stáří od 4 do 6 měsíců
Třída dorostu Stáří od 6 do 9 měsíců
Třída mladých Stáří od 9 do 18 měsíců
Mezitřída Stáří od 15 do 24 měsíců
Třída otevřená Stáří od 15 měsíců bez ohledu na vykonané zkoušky a získaná ocenění
Třída pracovní Stáří od 15 měsíců, přístupná psům a fenám s mezinárodním certifikátem, doložen k přihlášce
Třída šampionů Stáří od 15 měsíců, přístupná psům a fenám s doloženým titulem mezinárodním nebo národním šampionem členských států FCI, doložen k přihlášce
Třída veteránů Přístupná psům a fenám, kteří dosáhli 8 let

Tituly

Udělení titulů není nárokové. Tituly mohou být zadány bez ohledu na počet soutěžících psů, pokud kvalita kandidáta odpovídá.

CAJC CZ               zadává se psům a fenám oceněným ve třídě mladých známkou výborný 1.
BOJ získává nejlepší pes nebo fena plemene se zadaným čekatelstvím CAJC.
CAC CZ zadává se psům a fenám oceněným v mezitřídě, třídě otevřené, pracovní a šampionů známkou výborný 1.
Res. CAC CZ zadává se psům a fenám oceněným v mezitřídě, třídě otevřené, pracovní a šampionů známkou výborný 2.
BOV získává nejlepší veterán pes nebo fena plemene, který získal výborný 1.
CACIB může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi a z konkurence výborných 1 – CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní šampionů.
Res. CACIB může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci – psovi i feně. Do této soutěže nastupují:
výborní 2 – r. CAC.
BOS nastupují jedinci s tituly CAJC, veterán s oceněním V1, a CACIB opačného pohlaví, než je jedinec, který obdržel titul BOB.
BOB nastupuje nejlepší mladý pes nebo fena plemene (BOJ) a nejlepší dospělí                 jedinci CACIB a nejlepší veterán plemene (BOV).
Vítěz skupiny FCI /JBIG, BIG/ do soutěže nastupují psi a feny s titulem BOJ/ vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI.
Vítěz dne – JBOD/BOD do soutěže nastupují všichni vítězové skupin s titulem JBIG/vítězové FCI jednotlivých dnů.
Vítěz výstavy – JBIS/BIS                do soutěže nastupují vítězové jednotlivých dnů s titulem JBOD/vítězové jednotlivých dnů.

 

Jak to chodí na výstavě a v závěrečných soutěžích

Best In Show (“BIS”)